مزایا و معایب باد نیتروژن در لاستیک خودرو

 چندی است که استفاده از نیتروژن، به عنوان باد لاستیک خودرو مورد توجه قرار گرفته است حال آنکه عمده کاربرد این نوع باد در گذشته در لاستیک خودروهای نظامی و خودروهای مسابقه‌ای بود

تحقیقات نشان داده که میزان کاهش فشار باد نیتروژن یک‌سوم باد معمولی و اکسیژن دار است امروزه با متخصص شدن نکات مثبت استفاده  از باد  نیتروژن برای لاستیک خودرو مصرف آن به شدت افزایش یافته است .

در حوزه مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو این پرسش مطرح می‌شود که باد نیتروژن چه ویژگی هایی دارد که باعث  بهبود کارایی لاستیک خودرو شده است براساس این گزارش  می‌توان ویژگی های مهم باد نیتروژن در لاستیک  خودرو را  در ۴عامل اصلی دانست که شامل حذف رطوبت ،عدم شرکت در احتراق، امنیت بالا و ثبات بیشتر باد لاستیک است .

حذف رطوبت:

بر اساس این اطلاع ،هوای معمولی که برای پلاستیک استفاده می شود خالص نبوده و شامل ۷۸ درصد نیتروژن ،یک درصد انواع مختلف گازها ۲۱ درصد اکسیژن و رطوبت است. از همین رو این رطوبت موجود در هوای معمولی باعث افزایش خورندگی لاستیک خودرو و کاهش عمر سیم لاستیک ها  می‌شود به همین دلیل هنگام استفاده از باد نیتروژن تمامی این  موارد حل شده و به علت حذف کامل رطوبت هوا لاستیک خودرو دارای  عمر بالاتری  خواهد بود

 عدم شرکت در احتراق :

مزیت دیگر  استفاده از نیتروژن در لاستیک ها این است که گاز گاز یاد شده در آتش سوزی و احترا ق عامل کمکی نیست چرا که اکسیژن  یکی از  موارد لازم در هنگام احتراق است  و لاستیکهای مانند لاستیک لیفتراک ممکن است برای انتقال ابزار و مواد در مکان‌های خاص و حساس به آتش ( نظامی- صنعتی ویژه )مورد استفاده قرار گیرند ملزم به استفاده از نیتروژن در باد لاستیک های خود هستند.

ثبات بیشتر با لاستیکها :

 مولکولهای تشکیل دهنده نیتروژن ،برای اندازه بزرگتری نسبت به اکسیژن هستند از این رو  شاهد فرار مولکولی کمتری خواهیم بود در این بخش، تحقیقات نشان می‌دهد میزان کاهش فشار باد نیتروژن یک‌سوم باد معمولی و اکسیژن دار است دلیل دیگر ثبات بالای این باد نسبت به  هوای معمولی ،تعمیرات خیلی کم فشاری در تغییرات آب و هوایی است  باد معمولی به دلیل داشتن رطوبت تغییرات دمایی سریع  بر روی فشار باد لاستیک تاثیر مستقیمی داشته  و مثلاً با کاهش دما شاهد افت فشار باد تایر ماشین خواهیم بود .

 امنیت بالا

باد نیتروژن به علت دارا بودن اندازه مولکولی بزرگتر تقریباً ۴ درصد سبک تر از باد  معمولی است ؛این خاصیت باعث می شود باد نیتروژن گرما را با سرعت بیشتری از دست دهد در نتیجه خطر ترکیدگی لاستیک به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و به خاطر همین خاصیت است که باد نیتروژن از آن در ماشین‌های مسابقه ای  استفاده می‌شود تا خطرات احتمالی از طرف لاستیک را کاهش دهند .

 

معایب استفاده از باد نیتروژن

 عمده مشکل استفاده از باد نیتروژن  بیشتر به عدم دسترس پذیری آن در همه جا و قیمت نسبتاً بالای آن است که با توجه به تاثیری که روی طول عمر لاستیک ها می گذارد. این مورد نیز کاملاً مقرون به صرفه است و برخی از تولید کنندگان لاستیک نیز به صورت پیش فرض از نیتروژن برای محصولات خود استفاده می کنند این موضوع کار خرید لاستیک با باد نیتروژن را برای مشتریان راحت‌تر کرده اما با این حال تاثیر خاصی روی قیمت روز لاستیک ندارد.

برای تهیه لوازم جانبی و یدکی خودرو خود با تاپیک کالا در تماس باشید . ما بهترین ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانلود رایگان مقاله