امارات قول انتقام از حمله حوثی ها را می دهد و پرسش هایی را در مورد نقش ایران ایجاد می کند

[ad_1]

تاسیسات ذخیره سازی نفت ADNOC در نزدیکی فرودگاه در پایتخت امارات متحده عربی، ابوظبی، در 17 ژانویه 2022.

خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

دبی، امارات متحده عربی – حمله به ابوظبی توسط افراط گرایان یمن یمن در روز دوشنبه تهدیدی برای خنثی سازی تلاش های شکننده برای نزدیک شدن به خلیج فارس بین کشورهای عربی خلیج فارس و ایران است، حتی به عنوان یک انتساب آشکار به حملات – که باعث آتش سوزی و انفجار نفتکش ها می شود. سه نفر را کشت – هنوز به طور کامل تایید نشده است.

همچنین می تواند مذاکرات تحریک آمیز بین ایالات متحده و ایران را که ایران از حوثی ها حمایت مالی و نظامی می کند برای احیای توافق هسته ای 2015 با ایران پیچیده کند.

دولت امارات متحده عربی متعهد شده است که مسئولین این حمله را که گمان می‌رود توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده است، تحت تعقیب قرار دهد. به گفته ائتلاف، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که از سال 2015 در جنگ با یمن قرار دارد، از روز سه شنبه حملات هوایی خود را به کمپ ها و ساختمان هایی در پایتخت صنعا که متعلق به شورشیان حوثی است آغاز کرد. سخنگوی حوثی ها به رویترز گفت که حملات در اطراف شهر تحت کنترل حوثی ها تاکنون حدود 20 کشته برجای گذاشته است.

اما بسیاری از تحلیلگران منطقه ای به آنچه که می گویند احتمالاً نیروی محرکه حمله هوتوها است اشاره می کنند: ایران. امارات متحده عربی از سال 2015 بخشی از ائتلافی است که با هوتوها مبارزه می کند، و اگرچه در سال 2019 نیروهای خود را در این کشور به میزان قابل توجهی کاهش داد، اما همچنان گروه های ضد هوتو را آموزش می دهند و از آنها حمایت می کنند.

آنگوس بلر، استاد دانشگاه قاهره در مصر، روز سه شنبه به CNBC گفت: “من فکر می کنم موضوعی که ما باید در وهله اول تعیین کنیم، خود هوتوها بودند.” بدون موافقت تهران یا تعهد مستقیم هیچ اتفاقی نمی افتاد.»

وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در واکنش به آنچه «حوادث اخیر مرتبط با یمن» توصیف کرد، گفت: «راه‌حل هر بحران منطقه‌ای توسل به جنگ و خشونت نیست». به گزارش رویترز، سخنگوی وی اشاره ای به حمله حوثی ها یا امارات نکرد.

اگرچه اتهامات ایران همچنان حدس و گمان است، اما ایران و کشورهای عربی خلیج فارس از کشورهای مخالف در تعدادی از درگیری های منطقه ای از جمله در یمن، سوریه و لبنان حمایت می کنند. عربستان سعودی ایران را متهم کرده است که به زیرساخت های نفتی این کشور حمله کرده و موشک های حسینی را در اختیار شورشیان یمنی قرار می دهد که برای حمله به این کشور استفاده می شود، اما تهران این موضوع را رد کرده است.

بلر و دیگران برای اثبات سوء ظن خود یک مثال تاریخی ذکر می کنند. ایران چندین سال است که موشک‌ها و پهپادها را در اختیار حوسی‌ها قرار می‌دهد و از آنها به عنوان بخشی از جنگ نیابتی گسترده‌تر با عربستان سعودی حمایت می‌کند، عربستانی که در اوایل سال 2015 پس از تسخیر دولت یمن تحت حمایت عربستان توسط یک جنبش شورشی، حمله هوایی علیه یمن را رهبری کرد.

یمنی‌ها بقایای ساختمان‌ها را پس از هدف قرار دادن حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در صنعا در یمن در روز سه‌شنبه 18 ژانویه 2022 بازرسی می‌کنند. نبردهای ائتلاف در یمن اعلام کرده‌اند که بمباران اهداف حوثی‌ها را یک روز پس از حمله مرگبار به یمن آغاز کرده‌اند. تاسیسات نفتی در پایتخت امارات متحده عربی که توسط شورشیان حسین یمن انجام شده است.

هانی محمد AP

در سپتامبر 2019، هوتوها ابتدا مسئولیت یک حمله دراماتیک به تاسیسات نفتی عظیم آرامکو عبقیق و خریس عربستان سعودی را بر عهده گرفتند، پیش از اینکه مقامات سعودی و غربی به این نتیجه برسند که این حمله توسط ایران هدایت شده است. سازمان‌های اطلاعاتی آنها دریافته‌اند که هوتوها نمی‌توانند چنین حمله پیچیده‌ای را انجام دهند، اگرچه ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

بلر گفت: «اگر به حمله به ابقیق در عربستان سعودی نگاه کنید، هوسی ها در ابتدا گفتند که این کار را انجام داده اند و به زودی مشخص شد که حمله از سوی ایران انجام شده است». بنابراین ما باید اول از همه مطمئن شویم که اینها هوتوها هستند.

حمله به ابوظبی، که به تاسیسات ذخیره سوخت شرکت دولتی نفت ADNOC حمله کرد، در بحبوحه درگیری های مجدد در یمن صورت گرفت. جنگنده‌های شبه‌نظامی یمنی تحت حمایت امارات اخیراً هوتوها را مجبور به ترک منطقه نفت‌خیز شبوه کردند و پیشرفت آنها را در استان کلیدی مارب، جایی که بیشتر نفت یمن در آن قرار دارد، خنثی کردند و بدون آن، حوسی‌ها به‌عنوان یک دولت بعید به حیات خود ادامه خواهند داد.

آیا امارات از تشدید تنش جلوگیری خواهد کرد؟

در اواخر سال 2021، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ریاض و تهران مذاکرات اکتشافی را آغاز کرده‌اند، تلاشی حیاتی برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای، به‌ویژه با دولت سرسخت جدید ایران. اگرچه ریاض و تهران هیچ انتظاری از یک پیشرفت بزرگ ابراز نکردند، هر دو طرف از کاهش تنش ها حمایت کردند و دولت بایدن گفت که از این ابتکار استقبال می کند.

اکنون می توان جلوی هرگونه پیشرفتی در این جبهه را گرفت.

رایان بال، تحلیلگر خاورمیانه و آفریقا در Rane، به CNBC گفت: «به نظر می‌رسد این امر حداقل به تاخیر موقتی بین مذاکرات شورای همکاری خلیج فارس و ایران منجر شود». سوال کلیدی پس از آن این بود که آیا امارات تصمیم گرفت انگشت اتهام را برای حمله به تهران نشانه بگیرد، حمله ای که به دلیل یک سری بمب گذاری های خرابکارانه نفتکش ها در سواحل آن در سال 2019 که ریاض و واشنگتن به طور کامل ایران را مقصر دانستند از آن اجتناب کرد.

بال گفت: «باید دید که آیا امارات تصمیم دارند ایران را پاسخگو بدانند یا آنچه را که در گذشته انجام داده‌اند، که نقش ایران را برای جلوگیری از تشدید نادیده گرفته است، انجام خواهند داد». امیران احتمالاً حداقل در کوتاه مدت در انتقام یمن سهیم خواهند بود.

توجه به آسیب پذیری امارات

حمله روز دوشنبه، بزرگترین حمله کشور توسط هوتوها و اولین حمله از سال 2018، “موضع ژئوپلیتیکی آسیب پذیر و نقش امارات متحده عربی در جنگ یمن را برجسته می کند، که هیچ کدام برای شهرت ملی و تجاری این کشور ایده آل نیستند.”

ADNOC، محل حملات پهپادی ادعایی، گفت که “برنامه های تداوم کسب و کار لازم را برای اطمینان از عرضه مطمئن و بدون وقفه محصولات” به مشتریان خود فعال کرده است. اما این واقعیت که حملات هوایی بسیار نزدیک به تأسیسات نفتی و فرودگاه بین‌المللی ابوظبی در نزدیکی محل آتش‌سوزی صورت گرفت، برای بسیاری از ناظران هشداری بود. پهپادها چنین تهدیدی را ایجاد می کنند زیرا معمولاً توسط رادارها و سایر سیستم های دفاع هوایی دستگیر نمی شوند.

تصاویر ماهواره ای که روز سه شنبه توسط آسوشیتدپرس به دست آمد، پیامدهای حمله مرگبار به تاسیسات نفتی در پایتخت امارات متحده عربی را نشان می دهد که شورشیان حسین یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفتند. تصاویر PBC Planet Labs تجزیه و تحلیل شده توسط AP نشان می دهد که دود از بالای انبار سوخت شرکت ملی نفت ابوظبی بلند شده است. در منطقه مصفاه ابوظبی در روز دوشنبه 17 ژانویه 2022

آزمایشگاه سیاره از طریق AP

توربیورن سالتوید، تحلیلگر ارشد MENA در Verisk Maplecroft روز دوشنبه در یادداشتی تحلیلی گفت: این رویداد “یادآوری دیگری از تهدید بسیار پیچیده موشک ها و پهپادها است که با امارات متحده عربی و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت در منطقه مواجه است.” تا زمانی که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نتوانند راه حلی برای رفع تنش های منطقه ای یا جلوگیری از خصومت بازیگران دولتی و غیردولتی منطقه ای بیابند، در برابر حملات آسیب پذیر خواهند بود.

مقامات اماراتی این موضوع را رد می کنند که شهرت کشورشان به عنوان جزیره ثبات در یک منطقه ناآرام دیگر در خطر است. انوار قرقاش، وزیر خارجه سابق امارات، روز سه‌شنبه در توییتر نوشت: «مداخله شبه‌نظامیان تروریست در ثبات در منطقه آنقدر ضعیف است که نمی‌تواند بر امنیت و امنیت ما تأثیر بگذارد».

در مورد هوتوها، این گروه با انتشار ویدئوهای تبلیغاتی، امارات متحده عربی را به “مکانی ناامن” تبدیل کرد و قول داد به عملیات خود علیه امارات ادامه دهد.

گرگوری جانسون، روزنامه‌نگار خاورمیانه‌ای در توییتر نوشت: «هوتوها نشان داده‌اند که امارات متحده عربی را در قبال اقدامات واحدهای نیابتی خود پاسخگو خواهند دانست». این امر می تواند امارات متحده عربی را به جنگ بیشتر در یمن بازگرداند یا باعث افزایش حملات هوایی در قلمرو تحت کنترل هوتوها شود.

با این حال، بال می‌گوید: «با محدود کردن انتقام به یمن» به جای گسترش آن به ایران، احتمال تشدید تنش‌ها کاهش یافته است، حتی اگر امارات متحده عربی را در موقعیت دشواری برای ایجاد بازدارندگی معتبر در برابر هوسی‌ها قرار دهد. جامعه ای که امارات همچنان در یمن بسیار فعال است، علیرغم اینکه در سال 2019 به اصطلاح از آن خارج شد.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurmaTürk Telekom Mobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Bozdurma